Drážní inspekce dokončila další závěrečnou zprávu, ze které vyplývá, že za mimořádné události na české železnici může i stav infrastruktury v majetku Správy železnic.
Podle zveřejněné zprávy o vykolejení nákladního vlaku v Bílině loni v březnu byl příčinou mimořádné události stav jedné z výhybek. Její pravý jazyk byl v nevyhovujícím technickém stavu a umožnil vyšplhání kola drážního vozidla na jeho temeno.
Jde v krátké době o druhé podobné zjištění, kdy byl problém s nevyhovujícím stavem infrastruktury. K podobnému závěru došla Drážní inspekce u nehody nákladního vlaku v Kralupech nad Vltavou.
K události v Bílině došlo 14. března 2022. Škoda přesáhla čtyři a půl milionu korun. Vykolejil nákladní vlak ČD Cargo, který vezl prázdné vozy WoodTainer XXL pro nakládku uhlí do Počerad. Podle popisu události probíhala ve stanici výluka některých kolejí.
„Zjistil, že jeho vlaková cesta je postavena ze 6. SK na 1. TK, což bylo neobvyklé, a proto si na stanovišti stoupl, sledoval postavení výhybek a přepnul přepínač z polohy „Jízda“ do polohy „Výběh“. Když se blížil k 1. oddílovému návěstidlu autobloku, ucítil dvakrát „zhoupnutí“ soupravy, proto se vyklonil z okénka a vzadu spatřil bílý dým, který se nacházel přes všechny tři koleje, ale ze svého pohledu nemohl určit jeho příčinu, a proto ihned zavedl rychločinné brzdění vlaku,“ popisuje závěrečná zpráva událost podle výpovědi strojvedoucího.
Pochvala strojvedoucího
K vykolejení došlo na výhybce, u které už Správa železnic věděla, že není v ideálním stavu. Rok před tím bylo nařízeno odstranění defektoskopické závady broušením. To bylo provedeno na podzim 2021. Současně ale došlo k odebrání části materiálu a snížení jazyka, vlivem jízd drážních vozidel docházelo k dalšímu viditelnému bočnímu a svislému ojíždění a tím ubývání materiálu jazyka. „Na tuto skutečnost nebylo v rámci kontrolní činnosti ze strany provozovatele dráhy dostatečně reflektováno a pomocí příslušných měřicích prostředků ověřeno nebo zjištěno, jestli již nedochází k nedovolenému ojetí jazyka,“ konstatovala Drážní inspekce.
Drážní inspekce nechala zkoumat v odborném ústavu i stav dvoukolí železničních vozidel, u nichž nebyl nalezen žádný problém. Proto Drážní inspekce označila jako příčinu stav výhybky. Ve zprávě současně pochválila strojvedoucího za rychlou reakci. „Správným vyhodnocením vzniklé situace a rychlou reakcí na daný stav se mu tak podařilo zabránit vyšším následkům této mimořádné události,“ uvádí se ve zprávě.
Od roku 2010 řešila Drážní inspekce deset podobných případů vykolejení kvůli špatnému stavu železničního svršku.
Zdroj: Doprava