Vozovna Hloubětín „vrácena“ do provozu

25.03.2025 23:20

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) v pátek 21. března zahájil zkušební provoz nové vozovny Hloubětín. Jako první do ní zatáhla v 18:18 souprava z linky č. 8, pořadí 1. Od soboty hloubětínská vozovna po pěti letech a téměř devíti měsících opět sloužit k vypravování tramvají na pravidelné linky. Z pohledu cestujících se jízdní řády se zahájením provozu vozovny Hloubětín nemění. Pro DPP se ale významně zkrátí výjezdové a zátahové kilometry. Výstavba hlavní části vozovny zahrnující novou halu pro odstavování a opravu tramvají, přestavbu a modernizaci většiny areálu začala v září 2022. Stavbu zrealizovalo sdružení společností VCES a Chládek a Tintěra, Pardubice. Výstavba nové vozovny Hloubětín byla financována výlučně z rozpočtu hlavního města Prahy. Do budoucna se vozovna Hloubětín stane domovem i pro nové tramvaje Škoda 52T.Hlavní částí stavby vozovny Hloubětín je nová hala s 22 kolejemi. Je rozdělena na halu pro odstav (koleje 1 – 17) s kapacitou až 61 článkových tramvají délky až 32 metrů (tj. odpovídající typu 15T nebo v současnosti vyráběných 52T) a halu údržby (koleje 18 – 22) se šesti stanovišti a kapacitou až 12 článkových vozidel. Obě části jsou stavebně odděleny, čímž se zmenšil prostor s nutností trvalého vytápění a osvětlení, což znamená úsporu energií. Hala sloužící pro odstav tramvají bude pouze temperována na teplotu cca 5°C. Hala údržby je vybavena nejmodernější technologií pro údržbu nízkopodlažních tramvají, včetně lávek, zvedáků i boxu pro lakování komponentů pláště tramvají. Současně s výstavbou nové haly byla opravena a doplněna venkovní kolejová harfa a vybudováno nové trolejové vedení v celé vozovně. Celkem tak bylo položeno 4 038 metrů kolejí a 6 077 metrů trolejového vedení.

Střecha nové haly je osazena fotovoltaickými panely s možností případného dalšího rozšíření. Elektrická energie v nich vyrobena bude pokrývat spotřebu elektřiny potřebnou na vlastní provoz vozovny. Na jižní a východní fasádě jsou nainstalovány solární panely k teplovzdušnému dotápění haly údržby. Na hlavní vytápění haly i dalších objektů bude sloužit kaskáda tepelných čerpadel, vzduchotechnika je vybavena rekuperačními jednotkami. K mytí tramvají v Hloubětíně bude DPP používat dešťovou vodu, kterou bude zachytávat do nově vybudované retenční nádrže o objemu 310 m3. Tzv. šedou vodu z umyvadel a sprchových koutů pak bude využívat ke splachování toalet. Odpadní vody z mycí linky bude recyklovat v místní čistírně odpadních vod.

Kromě nové haly DPP postavil v areálu vozovny Hloubětín další budovy pro Vrchní stavbu a pro Vnitropodnikovou dopravu DPP, které budou v Hloubětíně mít servisní zázemí pro nákladní a speciální automobily. Jedná se o několikapatrové budovy s garážemi, dílnami, sklady i kancelářskými prostory a zázemím pro obě provozovny DPP. Modernizací prošla také původní hala denního ošetření (nyní koleje 23 a 24), ze které zůstal pouze skelet. Dostala nejen novou fasádu, ale také kompletně vnitřní vybavení včetně kolejí, lávek i moderní myčky, která bude umět využívat dešťovou vodu. Součástí této investiční akce byly také přeložky inženýrských sítí, vybudování nové kanalizace, nového technologického kolektoru spojujícího energocentrum a halu, a řada rozsáhlých terénních úprav o celkové ploše 8 275 m2. Severně nad samotnou halou například vznikla 150 metrů dlouhá a 4,5 metrů vysoká opěrná zeď. Druhou zeď zhotovitelé vybudovali na severním okraji areálu vozovny Hloubětín, která slouží k zajištění samotné Kolbenovy ulice. Kromě toho DPP nechal přestavět všechny komunikace, odstavné a parkovací plochy v areálu vozovny o celkové ploše 27 500 m2. Parkové a sadové úpravy se týkaly celkové plochy 6 365 m2, zhotovitelé v rámci nich vysadili 17 stromů a 3 214 keřů a květin.

Zdroj: dp