Vlaky zdraží
České dráhy (ČD) se sice nechystají zdražovat jízdné v nejbližších měsících, ale nakonec se stejně jako jiní poskytovatelé služeb navyšování cen nevyhnou. Zdražení nastane jako každý rok až v prosinci a tentokrát bude muset být výraznější, řekl Právu generální ředitel ČD Michal Krapinec.
Stát a kraje jako objednavatelé dopravy přispívají ČD ročně více než 16 miliardami korun. Dráhy přesto loni skončily ve ztrátě 1,6 miliardy, předloni to bylo kvůli covidu ještě o 2,5 miliardy horší. Co taková ztráta pro státní podnik znamená?
Je to velmi znát, oslabilo to naši finanční pozici. Zjednodušeně to znamená, že si musíme další peníze půjčit o něco dříve, než jsme původně plánovali. Tím výpadkem na tržbách ale nejsme nějak ohroženi ve smyslu insolvence, co se týče našich závazků vůči partnerům či zaměstnancům, to ne.
Čisté zadlužení drah je nyní 32 miliard korun. Na trhu si nyní půjčíme dalších 12 miliard. To je balík peněz, který neprojíme ani neproinvestujeme hned, ale budeme je využívat podle našich potřeb v následujících letech.
Znamená to třeba ještě další propouštění zaměstnanců? Kde můžete šetřit?
Nehodlám výpadek tržeb kompenzovat prostým snižováním osobních nákladů. Může docházet k tomu, že lidé přirozeně opouštějí firmu vzhledem k věkové struktuře nebo kvůli automatizaci nebudou k nějaké činnosti tolik zapotřebí. Ale neexistuje žádné konkrétní číslo, o kolik plánujeme snížit v příštím roce počet zaměstnanců, abychom ušetřili na mzdových nákladech. Takhle to určitě dělat nebudeme. Je třeba zrevidovat investiční plán, který se tvořil na podzim loňského roku.
Tehdy byla ještě jiná očekávání managementu i investiční apetit. Já říkám: Pojďme aktuálně pozastavit investice, které nejsou zasmluvněné, pokud nejde o nějaký havarijní stav. A pojďme se bavit o dalším plánování v momentě, kdy budeme znát stav věcí. K tomu potřebujeme analýzu, výhled k tomu, jak si stojíme. Tu chci mít na stole do poloviny letošního roku. Pak vytvořím střednědobý plán investic, co si firma může reálně dovolit. To znamená, že nakoupíme jen to, co potřebujeme, ne to, co chceme.
Zdroj: Právo