Další nádraží dostalo památkovou ochranu
Na seznam památkově chráněných objektů se dostala další výpravní budova na české železnici. Od konce minulého roku je památkově chráněné nádraží v Žatci.
Vyplývá to ze zveřejněných informacích na stránkách Národního památkového ústavu. „Podnět k prohlášení za kulturní památku podávalo územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem,“ uvedla mluvčí ministerstva kultury Ivana Awadová. Proti rozhodnutí o prohlášení nádraží za kulturní památku nepodal nikdo rozklad.
Podle mluvčí Správy železnic Nely Friebové aktuálně probíhá zpracování projektové dokumentace na opravu nádražní budovy. K opravě se budou vyjadřovat památkáři. „Samotné zahájení prací předpokládáme do poloviny letošního roku. Odhadované náklady budou předmětem dokončené projektové dokumentace,“ dodala Friebová. Má dojít ke kompletní opravě střechy a pláště budovy, opravě přístřešku, toalet, prostor pro cestující a pro dopravce a k revitalizaci okolních ploch.
Budova žateckého nádraží byla postavena v letech 1871-1873 Josefem Chválou podle typových plánů pro velké stanice. V roce 1902 bylo Adolfem Schrayerem přistavěno honosné schodiště a restaurační pavilon. Podle památkářů přepravuje jedinečně a celistvě zachovaný soubor drážních budov na trati Buštěhradské dráhy a Plzeňsko-březenské dráhy. Cenné jsou podle nich i autentické nebo druhotně vložené stavební konstrukce, například historické dlažby, litinové sloupy nebo zábradlí nástupiště.
Zdroj: Doprava