Bývalá vagonka Legios se odvolala proti konkursu
- Firma Heavy Machinery Services (HMS) podala odvolání proti tomu, že Krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil na její majetek konkurs. Domáhá se toho, aby odvolací soud usnesení zrušil a aby věc znovu projednal jiný soudce. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. O odvolání rozhodne Vrchní soud v Praze.
"Dlužník má za to, že usnesení bylo vydáno na základě nesprávného právního posouzení věci a že usnesení vydal vyloučený soudce. Dlužník proto podává tímto v plném rozsahu odvolání, kterým se domáhá, aby odvolací soud usnesení zrušil a nařídil, aby věc v první instanci projednal jiný soudce Krajského soudu v Českých Budějovicích," uvedla firma. Jako soudce v případu rozhoduje Zdeněk Strnad.
Tento týden projedná Krajský soud v Českých Budějovicích námitky dvou věřitelů proti návrhu insolvenční správkyně vydat výtěžek zajištěným věřitelům. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku.
Věřitelé HMS 11. června rozhodli, že firma už podruhé skončí v konkurzu. Věřitelé by tak mohli po letech dostat peníze za pohledávky, řekla v červnu insolvenční správkyně Petra Hýsková. Bývalá vagonka Legios je v insolvenci, dluží asi 1,1 miliardy Kč. O řešení úpadku se muselo hlasovat poté, co Nejvyšší soud vrátil před půl rokem případ lounského výrobce vagonů na začátek, když zrušil původní verdikt o konkurzu.
Petra Hýsková již dříve uvedla, že reorganizace není možná, protože vagonka už nemá žádný provoz ani zaměstnance. Loni její areál koupila Traťová strojní společnost za 750,7 milionu Kč. Správkyně závod prodala v insolvenčním řízení.
Firma je od roku 2014 v úpadku. Věřitelé původně přihlásili pohledávky za téměř tři miliardy Kč. V této chvíli HMS podle Hýskové společnost dluží 1,1 miliardy korun. Z toho v incidenčních sporech, kde jde o oprávněnost pohledávek, se řeší částky přes 200 milionů Kč. Výsledek sporů bude mít vliv na to, v jaké poměrné výši budou ostatní věřitelé uspokojeni, doplnila Hýsková. Na účtech má k dispozici asi 800 milionů Kč.
Letos v dubnu Krajský soud v Českých Budějovicích zakázal firmě předběžným opatřením nakládat s majetkem. Vyhověl tak žádosti insolvenční správkyně. Oprávnění nakládat s majetkovou podstatou přešlo na ni. Podle správkyně firma neoprávněně uznávala pohledávky a věřitelům mohla způsobit škodu až 0,8 miliardy Kč.
Vagonku vlastnil podnikatel František Savov, který je obviněn v kauze daňových podvodů a žije v Londýně. Podle serveru E15 je případ jedním z "kolbišť" mezi ním a podnikatelem Michalem Strnadem.
Zdroj: čtk